Jonie's fascinated!

Jag är i normala fall nojjig då det kommer till gratiserbjudanden på internet. Är det inte portoavgift som tillkommer så är det något annat. Och hejhå.. inte så mycket gratis längre va!

Men nu har jag säkert surfat in på fem bloggar som promotar gratisbio.se. Och om sanningen ska fram så verkar denna sajt mycket lovande. Man samlar poäng och får i och med det gratis biobiljetter eller presentkort hemskickat.

Såhär går det till: Om du registrerar dig får du 50 poäng på direkten. Och om skriver in den person som värvat dig får du yttligare 25 poäng. Alltså 50+25 poöng utan ansträngning, bara för en ynka registrering.

Och då kan man ju undra vad den här hemsidan tjänar på det här, med tanke på att allt är gratis. På hemsidan finns det tusentals annonser. Och då kan det tex stå: Besök den här hemsidan och få 1 poäng. Eller typ: Registerar dig här och få 15 poäng. Så ja, Gratisbio tjänar alltså sina cash på de som vill annonsera hos dem. Och anledning till varför vi medlemmar ens vill besöka de här annonserna är ju för att samla poäng. Så de sanna förlorarna är ju egentligen annonsörerna. För så fort jag har besökt sidan stänger jag ju ner den? Inget intresse likchom.

När du har kommti upp i 1000 poäng får du ett presentkort på H&M för 300:-, och kommer du upp i 2000 poäng får du presentkort på 700:-.

Och av att värva en ynka person får du 200 poäng, så bättre kan det ju inte bli.

Som ni märker är jag faktiskt fashinerad på riktigt. Så nu tycker jag att ni blir members på gratisbio.se och skriver in "Jonie" (med stort J) i fältet "Värvare".

PS. Jag har liksom redan fått 10 poäng av att enbart trycka på tio länkar (+ mina startpoäng) Jag skulle ju kunna sitta hela dagen och bara trycka på dessa tusentals länkar och få presentkort eller biobiljetter hemskickat.. najsigt värre?

I can't stand it

Var måttligt rastlös igår kväll. Ringde hela min telefonbok men det var allt en svårflirtad kontaktlista jag hade att göra med. Efter lite övertalning om livets goda stunder och charmen med sommarkväll, blev det ett glas med Lottan på East. Mucho trefligt.

Föresten så stör jag mig på modebloggare som ska "sno listor" av varandra. De tråkigaste svaren på alla möjliga listgrejer kommer från modebloggare.

Vad gjorde dig glad idag? - Åh, jag har varit på så himla bra humör idag. Har fikat med Sara på söder och ska snart inviga mina nya Dr. Martensboots.

"/Q"&agvdhga3q&". Så brutalt tråkigt.. Jag har nog aldrig varit med om något tråkigare än detta. Varför engagerar dessa människor ens i att spilla tid på dessa listor? Modebloggare har fått mig att hata listor överhuvudtaget. Och vadå listor? Det är ju ta mig tusan ett inlägg med frågor. Frågor man endast besvarar för att behaga sitt storhetsego.

Kan inte Sigge och Figge bara bli mänskligt bittra någon gång? Jag förstår mig verkligen inte på den här eviga positiva synen på livet. Eller har kläder någon magisk styrka i sig som motarbetar genuin mänsklighet? Rightnow kan ju titulera sig som den nya Moder Teresa och Sigge kan få äran att bli 2000-talets egna Jesus Christ. På med jesussandalerna och släng ni dig ett glas rött på Berns så blir det ta mig tusan identiskt.


Som på den gamla goda tiden

Idag blev jag kidnappad av min herre. Eller ah, kidnappad vet jag väl inte. Vi satte oss i bilen och han vägrade säga vart vi skulle åka. Då vi sitter på motorvägen söder om Södertälje bland rapsfält och fikarastställen satt jag som ett dubbeltskruvat frågetecken. Förstod verkligen ingenting. Det mesta började dock klarna upp då vi svängde av vid en Kolmårdenskylt. Godzilla here I come!

Försökte verkligen att ta bra bilder med Joels omöjliga digitalkamera. Ja, jag ägnade näst intill hela vistelsen på detta projekt. Det blev hundratals foton på allt ifrån kossor till noshörningar. Mot dagens slut slog det mig att det kanske inte är så värst kul med motiv på tama djur. I vilket fall som helst uppskattade jag verkligen den här lilla överraskningen. Jag har den bästa :)





Ja må hon leva!

Idag skulle ni inte vilja vara i mina kläder gott folk. Ah jo, delvis för att jag ligger och latar mig i ett par gamla träningsshorts och en sliten tunika, men främst pga att jag mår mycket illa. Sådär som man kan göra på söndagar ya'll know. Trots mitt knaggliga tillstånd masade jag mig upp och städade hemmet inför mina föräldrars tidigare hemkomst från skärgårdssemestern. Jag kan ju intyga att det inte blev fler dammsugssvep än vad som var absolut nödvändigt.

Lottis födelsedagsfest/middag igår var verkligen trevlig. Så bra ordnat alltihopa!


Powershot goes powerdead

Nu ska jag säga er varför jag kände för en såkallad "bloggpause". Min kamera har nyligen gått sönder och jag tog mycket illa vid mig då jag lade märke till denna förödelse. Vet inte riktigt hur jag ska kunna blogga utan den? Okeej, Nu går jag aningen till överdrift faktiskt. Den är sant som sagt trasig, men inte oanvändbar. Det är nu så att skärpan inte vill fungera normalt. Kanske inget världsproblem men vem tusan vill pryda en blogg med något i synonym till webcam-quality?

Såhär tokigt blir det då man envisas med att fyllefota i sitt  värsta tillstånd. Runt 01-02 AM, då man som alltid ska vara som mest kreativ och jobbig, då faller den bladask ner i golvet. Nu ser jag istället fram emot Lottis birthdayparty imorrn! Det lär få mig på bättre tankar tror jag allt. Denna gång utan kameran med mig?

Så är det, så blir det.

Hola bandola. Jag tar en pause här för ett tag framöver.


Jobbiga stunder

Nu väntar mig ett arbetspass på 11 timmar. Är detta normalt?

Blörp.. igår hade jag en riktigt jobbig dag. Stackars Joel som fick sitta och trösta mig för ingenting. Eller ingenting och ingenting, allt är ju definationsfråga. Det är stunder som dessa man är överlycklig att man har någon som bara lyssnar och förstår. Någon som alltid finns där och visar så mycket omtanke - i'm blessed!

Åter till min långa arbetsdag. Åter till mitt jobb överhuvudtaget. Jag har fått färre tider, sämre tider. Jag blir så trött på det här! Man gör sitt bästa och ändå räcker det inte till. Orkar inte med den här soppan en gång till :(


Trevlans trevlans

Efter jobbet igår åkte jag och Micksan till Anna där det var fullt håll igång. Chrillepille lärde mig DJ:a, så nu är jag redo för allt vad Sturecompagniet heter, heh. Sedan åkte vi till Kung Calle och jag som inte skulle dricka drinkar drack istället drinkar. Idag blir det till att jobba i ett mycket hårt tillstånd. Skyll dig själv unga oansvariga flicka, som en annan skulle ha sagt...



Time to smile

Jag vet inte om jag har berättat detta för er kära bloggläsare (eller alltså, jag vet att jag inte har det) men under en period av 5 dagar nu har jag haft problem med min mun. Det har börjat växa ogräs i gommen.. hehe. Eller så har jag "bara" haft jätteont. Och detta på grund av tre anledningar. Växande eller infekterande visdomständer? Alla fyra dessutom. En rackarns blåsa som vägrade ge sig av och uppepå detta, vanligt halsont. Denna combo har varit jobbig faktiskt, på riktigt. Jag har låtit bli att prata i onödan, har mest suttit på min soffkant och sett sur ut. Triosmärta är inget att skämta om. Nu är jag återställd dock. Känner mig pånyttfödd. Back on track.


Barn ska vara barn!

Jag är morgontrött nu. Egentligen känner jag mig jättemorgontrött, men jag har aldrig förstått om "jätte" ska skrivas ihop med följande adjektiv eller inte? Jätte morgontrött, jättemorgontrött? Mycket morgontrött kanske? Mucho mucho.

Nå väl. På morgonkvisten tittar jag nästan alltid på 4:ans nyhetsmorgon. Nu sitter en pojke med efternamn Wahlgren i soffan deras. Han är ung, kanske 12 år? Max 12 år. Då är jag generös. Och här kommer poängen: Han är lillgammal och jag har mycket svårt för lillgamla barn. Jag vet att dom låtsas, leker vuxna för att få vuxenrespekt. Alla ser igenom denna fasad förutom barnet själv. Alla känner sig obekväma för sånt här är svårhanterligt.

Han låter armarna vila på bordet framför honom, med ihopflätade fingrar. Näsan är uppe i vädret och har sig, medan han svarar på frågorna med ett onormalt utvecklat ordförråd. Det kliar i min kropp. Jag skäms tror jag? Att pojken heter Wahlgren i efternamn förbättar inte mitt tyckande för den delen heller.


The birthday party

Patriks födelsedagsfest var verkligen hur trevlig som helst! Efter middagen åkte vi vidare till Värmdö golfklubb och fortsatte bravadera. Kom hem till Joel vid 4 i natt.. vaknade 10 imorse. Jag kan verkligen inte sova ut efter en natts alkoholkonsumtion. Gick istället upp och städade lägenheten hans.. eller ah.. köket iallafall. Tröttheten börjar smyga sig på nu istället märker jag, lagom till att jag ska iväg och jobba. Tajming!




 


Jajemensan

Skönt(!) helt och hållet ledig idag. Ska snart in till stan en sväng och sen iväg på födelsedagsgalej, så vi skrivs mer imorgon råhh..


Magiskt eller tragiskt?

Den här typen av män.. skulle jag aldrig kunna falla för.


En lista till folket

Min lunch kokar i köket och jag har inget att göra.


Dagens bra: Kaffe. Det är svaret på alla problem i vardagen. Allt ifrån huvudvärk till sömniga ögon. Nå väl.. nästan alla problem då.

Dagens jobbiga: Ska iväg och jobba ikväll. Skulle behöva vara hemma och fixa med lite allt möjligt just nu.

Dagens låt: Writing on the wall. Mi señor blir galen när han hör denna. Inte för att det tillhör ovanligheterna att se honom leka clow, men nu löper han sådan amok att det snart blir dags för hundkoppel eller tvångströja. Jag tycker också att den är riktigt bra, men hittar dock inte rätt remix :(

Dagens blogg: Bloggbimbos, enkelt och roligt.

Dagens vill göra: Sitta på en uteservering med ett stort och roligt sällskap.

Dagens fråga: När ska  unga föräldrar i Sverige sluta upp med att döpa sina stackars barn till ickeexisterande namn? Jag skulle vilja fråga pappa Calle om han själv hade velat bli döpt efter en ölsort. Kanske Mariestad? Pappa Mariestad Nyström. Då hade han allt fått knapra på sin egen medicin.


Snarki snark

Trött i benen som jag är efter denna arbetsdag åker jag nu till min käresta och kopplar av. Eller kopplar av och kopplar av.. ska börja fila på tre artiklar som ska med i Sigtunabygden nästa vecka - men det tycker jag ju bara är kul! Önskar dock att energin var på en higher level just nu :)

It's sertenly not raining men

Jag ber er nu ta en närmare titt på bilden nedan. Nog för att man kan tro att ett träsktroll är löst, men det är bara jag. Och nog för att man kan tro att jag frivilligt tog en dusch med kläderna på, men det är "bara" regn. Framhäver bilden hur extremt blöt jag egentligen är? (ha nu överseende med blixt vs. spegel-grejen) Helt sanslöst hur mycket det regnar utomhus! Att prata om väder skulle jag sluta upp med, men tillfällen som dessa är det oundvikligt. Jag har aldrig sett så mycker regn i hela mitt liv! 

Kläder ska ju vara vinnande..

Ni verkar synnerligen ointresserade av skinnjackar. Jag som föreställde mig att skriverier om kläder skulle bli ett lyft snarare än ett bottennapp. Det skulle ju för den sakens skull inte behöva innebära att man går till överdrift. Nej, nu får ni inte tro att jag länkar föregående enbart för att vara sådär tråkigt kliktchig. Jag tycker att det är kul med människor som har passion för något (kläder som frimärken) men å andra sidan tycker jag att det är ännu roligare med folk som visar lite.. mångsidighet.. ja ni förstår. Det är iallafall roligare att läsa sådanna bloggar. Jag själv är rätt så ensidig i bloggosfären. Någon typ av förändring skulle behövas. Tåls att klura på.

Idag ska jag luncha med Annika. Jag är så pinsamt dålig på bra Söderställen, trots att jag fick uthärda den längsta och tråkigaste "stadsvandringen" någonsin i högstadiet kan jag idag knappt hitta till Götgatan - och då är det allvarligt. Jag kanske helt enkelt virrar bort mig helt och inte hittar hem igen. To be continued..

Skinnpaj..

..som det kallas. Jag föredrar dock att kalla det skinnjacka. Tror bestämt att jag bör lämna kvar uttrycket paj under kategorin "mat" för att göra det hela lite mer strukturerat i huvudet mitt.

Men skinnjacka då. Har haft planer på att införskaffa mig en i nästan ett år nu. Men när magkänslan får säga sitt har det hela tiden känts som om att det är en trend som veckan efter det planerade inköpet kommer bli stämplat som nästa "modemiss". Inte för att jag är så värst petig gällandes right or wrongs, men att hänga med i svängarna är ju helt klart något jag tänker på då det är dags för att fylla ut garderoben.

Vad vet ni om hösten som kommer? Hänger skinnjackan med eller?



Visa leg geeksons!

Mission completed. Nu har jag två dagars ledighet.

Har bläddrat igenom gårdagens Aftonbladet i brist på fritidsintresse, och nu ska jag säga er en nyhet som har irriterat mig i bakhuvudet sedan första dagen det så kallade "problemet" togs upp i media: Att svenska folket finner det kränkande att visa legitimation för kassörskan i matbutiken.

Anledning till varför kassörskan vill se legitimation är för hennes/hans egen skull. Visste ni att den anställda som säljer tobak/alkohol till en minderårig i värsta fall kan få fängelse? Ofta görs tester med tonåringar under 18, men vilka ser äldre ut, enbart för kontrollera om butikerna "sköter sig". Just därför sätter butikernas ansvariga upp regler vilket underlättar arbetet och gör att man som kassörska slipper chansa om kunden i fråga är 17 eller 19: Att man frågar alla som kan tänkas vara under 25. Vissa butiker sätter också upp regeln att man frågar exakt alla kunder för få bort risken för olagligt säljande helt. Och för er som fortfarande inte kopplar: Benämningen "alla kunder" inkluderar såväl Pelle 19 år som Bertil 76 år.

Vet ni hur många gånger jag frågade 30-åringar om legitimation under min forna ICA-karriär? Vissa gömmer sig bakom solglasögon och annat som gör åldern svårbedömlig. Och nio gånger av tio blev jag utskrattad eller ifrågasatt då jag bad om den där "jääävligt jobbiga och kränkande" legitimationen. ÄH, fan vad trött jag blir. Så sjukt less som man är då man sitter bakom den där kassan och drar mellanmjölk efter mellanmjölk, skulle man aldrig orka fråga om en kunds legitimation enbart för att jävlas.. den energin såg sin död redan innan födseln.

Jag uppskattar "regelsverige" som media så aggressivt har valt att namnge det. Sedan att jag tvingas leva med höns vid min sida som inte förstår varför vissa regler sätts upp, det är ju en annan femma.

PS. No offence Joel, du får väl bli ett undantag.. DS.


Bittersweet coffee

Har precis svalt sista klunken kaffe, börjar kvickna till. Känner inte alls för att åka till jobbet idag, men glad ska man ju vara att man har ett jobb att gå till.. ni vet. Kaffe på morgonen är en ny grej för mig. Jag har aldrig tänkt i dom banorna förut, vilket kan tyckas mycket underligt. Om Anna Skipper ursäktar, jag beundrar kaffeeffekten. Känner mig redan mycket piggare, fräschare och mer redo inför dagens bravader. Okej.. det där med fräschare kan vi nog ta med saltnypan. Det var lögn. Den värsta stank jag någonsin tagit del av var ifrån min mattelärares mun i högstadiet, nyinkommen i klassrummet från kaffepausen. Det måste ha varit något med försurat PH-värde i munnen hennes som fick den där kaffestanken att bli så obeskrivligt vulgär. Jag glömmer den aldrig. Allt annat än fräscht var det iallafall, för att summera liksom.


Tankar på kvällskvisten

Vad tycker ni om Sibel - Make believe? Jag har mycket svårt för henne som person. Eller bör jag syfta på den fjortis hon framstod sig själv att vara framför Idol-kameran? Den här låten + video tycker jag ändå är helt okej. Faktiskt mer än okej, för annars hade jag aldrig tagit upp en så ovesäntlig sak i bloggen min. Den har något internationellt över sig.

Apropå internationell musik så kom två festivalvänner in på jobbet idag. De har varit i Arvika de senaste dagarna och sett Robyn uppträda. Jag är inte så mycket för den här med festivaler, men när jag hörde om Cobrastyle och With every heartbeat blev jag faktiskt lite mer avundsjuk för min egen skull än glad för deras. Jag erkänner det här och nu. Dåligt av mig, men vi är ju inte mer än människor i detta avlånga land med typ 2 aktuella världsstjärnor för tillfället. Det hade just därför varit riktigt kul att se henne live, Robyn alltså. Attans.

Apropå (igen) världsstjänor, eller snarare föredetta världsstjärnor, så var det ju ett rackarns ståhej runt ABBA och premiären för filmen Mama Mia på Mariatorget här i dagarna. Är ABBA den enda gruppen på vår planet (bortsätt från typ Beatles?) vars populäritet aldrig dör ut? Hur länge ska vi orka leva på något som hände för 40 år sedan? Är det detta som kallas för historia? Kommer det stå om ABBA i nästa upptryckta utgåva av Bonniers historiebok? Möjligtvis att de då uteslutar kapitlen med Nelson Mandela & Australiens urinvånare Aboriginerna (vänta, existerar dessa kapitel ens?) Även möjligt att de då får plats att skriva några rader extra om Kalla kriget. Kalla kriget är viktigt. Aldrig att glömma.


Så är det

Just nu råder sommartorka.. jo, även bloggar kan drabbas.


Sant nöje att döda datorn..

Åh herregud. Jag skrev nyss ett långt inlägg. Eller nej, det var inte så långt, men det var väldigt välskrivet och hade poäng fram mot slutet - och allt råkade raderas av ett knapptryck fel. Hur kunde det bli så?

Ett försök till summering: Jag har nyss börjat läsa "Det ska bli ett sant nöje att döda dig".. och jag skrev att jag hade fördomar om boken, men sedan tog jag tillbaka att jag hade fördomar, och slutligen skrev jag att man inte borde ha fördomar. Och nu märker jag hur min föredetta, roliga text, istället förvandlas till detta, rena skräpet! Jag förstår inte alls vilken knapp jag råkade komma åt. Kändes knappt som om jag nuddade tangetbordet om jag ska vara ärlig. Nu är jag mest rädd för att göra samma misstag igen. Inte konstigt då man numera knappt behöver fysiskt kontakt med tangetbordet för att tragedier likt dessa ska inträffa. Dagens läxa: Förlita er aldrig på teknik gott folk.


Jaså det säger du!

Hej mina vänner från främmande länder. Ikväll ska jag se Narnia - prins Caspian på bio. Jag var tveksam till en början måste jag säga, men Joel (i tappert försök att övertyga mig?) sa att det är en film i min smak eftersom att "det är massa djur med."

Jag vet inte riktigt hur jag ska tolka det där resonemanget?

Smaken är som baken

Jag ser inget roligt i detta. Jag ler inte ens?


Ju mörkare desto bättre

Nu måste jag fråga er: Min meny till vänster, är den som den ska eller har den åkt ner till botten av bloggen? Min erfarenhet är att det ser olika ut från dator till dator.

Nåväl. Idag hade jag tänkt att färga min ögonbryn. Den nordiska kullagulla-looken försvann så fort jag förstod att man kan göra något åt det man inte tycker om i sitt utseende. Det blir med andra ord en evig process framför badrumsspeglen med ögonbrynspennan varje morgon. "Ögonbrynspenna", 90-talet hej! Det är nästan så jag inte vill nämna det. Mörka, naturliga ögonbryn är mycket vackert tycker jag.


RSS 2.0