Dans, kärlek och pop

Har ni som också hjärntvättas av Rix FM dagligen reflekterat över Agnes Carlssons titelval på hennes nya album "Dance, love, pop?" Agnes, din lilla copycat. Gwen Stefani skulle nog skratta läppstiftet av sig. Då ämnet ändå är i luften, varför väljer dagens artister okreativa albumnamn? Några exempel: Kleerup - Kleerup (say what?) Madonna - Hard candy (50 år.. inte 15.) Pink - I'm not dead (för det trodde vi ju?)

Jag har svårt för Agnes. Hon kan inte prata. Minns ni de outvecklad svaren programledarduon fick hårdjobba med under Idoltiden? Förvisso var hon typ 17 år då, men det var jag med! Och så vitt jag vet kan samtliga över 10 år svara mer än "Ja, Nej och Bra" på tilltal och frågor. Alla utom Agnes dvs. Ett barn i sinnet. Därav fick jag nog svar på citatet hennes jag tänkte ifrågasätta här nedanför. Då slipper jag det.


Daughtry

i'm staring out into the night, trying to hide the pain
i'm going to the place where love and feeling good don't ever cost a thing
and the pain you feel's a different kind of pain, well i'm going home

Blogga bör man?

Det händer att jag saknar dagarna då jag var värsta bloggern. Blickar jag tillbaka är det märkbart att jag hade för mycket fritid. Älskade soffan och datorn mer än en inkomst. Eller det ska jag inte säga, för det stämmer inte riktigt. Dock såg jag min chans göra det roligaste av vardagssituationen - en helt annan femma.

Men men men mina vänner - tada! Jag känner starkt för att utveckla bloggandet igen. Det gäller ju för min del enbart om att hitta de små luckorna för detta i vardagen. Det är ju trots allt ett intresse jag har haft sedan 2005, en riktig veteran i branschen. Vi får väl se tycker jag. Att spika saker är inte min starka sida, eller ah.. att hålla fast vid de spikade löftena dvs. Nu ska jag göra kaffe och njuta en torsdagskvällen hemma.


Vilken utmaning

Jag har blivit utmanad av min mammas vän att skriva 7 saker om mig själv:

1. Jag är bra på att uppskatta enheter, som i tid och vikt. T.ex. brukar jag jämt chansa på klockslaget innan jag sneglar på klockan, och då diffar det endast på någon minut. Samma med priser på lösvikt affären. Sällan att det slår fel.

2. Jag har jättesvårt för att intressera mig i bokläsning. Det går bara inte? 

3. För att vara så politiskt ointresserad som jag är, brinner jag ändå för jämställdhetsfrågan i samhället, och då självklart ur båda könens perspektiv (vilket ibland kan misstolkas?!). Är det något jag vill fördjupa mig i och försöka påverka i vårat lilla land så är detta ämne det mest aktuella.

4. Jag har svårt att kontrollera dåligt humör och jag låter det oftast gå ut över de människor som står mig nära. Det känns som att jag fortfarande kvar på min 14års-nivå då det gäller denna sak. Det bästa man kan göra i dessa situationer är att utförligt beskriva vilken tönt jag är och sen ignonera mig helt tills jag kommer krypandes tillbaka och ber om ursäkt.

5. En av mina största fobier är fjärilar. Främst stora nattfjärilar. De flyger hysteriskt och okontrollerat.

6. Jag älskar båtliv och skärgården. När jag skaffar familj och barn i framtiden SKA jag ha en Nord West.

7. Jag kan ofta vara glad över mitt liv, min uppväxt och mina prioriteringar. Jag är i stort nöjd med den människa jag har blivit på vuxna dagar. Och det är ju bra?


Jag utmanar alla som har en blogg.

Something in the air

Jag har en lugn morgon. Låg i sängen med blicken ut i luften i en timme cirka. Typiskt att inte kunna sova ut då det äntligen har blivit den där helgen jag har suktat efter sedan i måndags. Vred och vände mig, tänkte massor och tänkte inte. Upp och ner, ner och upp. Blir stressad av att han ligger brevid och sover. Kollar klockan. Snor åt mig täcke, sparkar av mig täcke. Nada mas, nada less.

Ska strosa i stan med Mika idag. Äta middag och sen iväg på fest. Ser fram emot alltihopa!


Ett spökande samvete

Jag lever i ett smått dilemma för tillfället. Jag har min skyddsängel på ena axeln och lucifer på den andra. Mitt gymkort på SATS är fortfarande rullande. Det här hade jag givetvis ingen aning om förens igår kväll då jag kollade upp saken. Jag betalar inte för det här gymkortet, det gör min föredetta arbetsgivare. Nu sitter jag här och velar fram och tillbaka hurvida jag ska agera. Hur skulle ni ha gjort? Helt ärligt? Ni skulle väl fortsätta använda det precis som jag funderar på att göra? 

Dagens låt



Powerballader har en tendens att bli för mycket. Det går på något vis inte att ta till sig budskapet? Exempelvis "When a man loves woman." Går det ens att bli berörd av den? Men! Det kommer alltid ett men! Den här låten med Celine Dion är underbar!

Dagen efter helg

Jo.. ja.. dåligt med skriv här. Känns som om det är slut på bortförklaringar nu, hiho. Men nu är det måndag - ny dag, nya tag! Kan ju ändå summera helgen lite kort. Fredag, iväg på födelsedagsfest. Lördag, passade Wilma. Söndag, fika med Mikka och Lotti + middag hemma hos Annika och Patrik. Måste ge en riktig "tummen upp" för deras nya lägenhet. Jättefin! Nacka/Värmdö är verkligen ett område jag på senare tid har fått upp ett öga för. Nåja, nåväl.. back to business. 

Painy rainy day

Fick skjuss till stan imorse. Känns som en seger mot väderguden, a.k.a: Mr Tor himself. Det här med att känna att vädret är emot en, det händer mig mer än ofta. Och inte blir det bättre av att jag varje morgon dras med en 20 minuters promenad i höstens ruskilusk. Jag är typen som aldrig har ett paraply (om man nu kan kategorisera denna typ av människa) och detta går, mer än ofta, ut över mitt slarveri på ett väldigt negativt sätt. För jag antar att det är slarv? Ett sådant ihoptryckbart parraflax tar inte sådär fruktansvärt mycket plats i väskan ändå. Nå väl, det jag försöker komma till är att det alltid regnar på mig. Jobbig grej.


Jag älskar höst!


Love is in the air

Tyckte rubriken passade bra till bilden, hehe. Därav blev det visst en dagens bild på samma gång?

Denna måndag alltså. Trött som attan. Hade ångets redan igårkväll inför denna dag. Det gick t.o.m. så långt att jag under bion (vi såg föresten Patrik 1,5) tänkte att jag egentligen borde sova för att orka med väckarklockan this terrible monday morning. Iofs kan det med stor sannolikhet ha berott på att filmen var den tråkigaste av sin sort. Jag fann verkligen inte mycket humor i den rullen. Segt och deppigt mest hela tiden. Ingen biokänsla för den delen heller med c:a 8 pers i salongen. Bra tryck där. Niente.


Sweet eighteen

Godmorgon. Vilken härlig dag va! Ska försöka få med mig Jeyboy på bio ikväll. Är sugen på att se Batman (hej 5 mån senare!) Känner jag honom rätt så har han redan sett den, precis som alla andra. "Patrik 1, 5" känns lockande den med. Jag gillar svenska filmer!

Börjar iaf dagen med att åka på födelsedagskalas hemma hos min syster. Kramas med Wilma! Hon har blivit så stor. Jag hänger inte riktigt med i svängarna längre. Detta innebär ju att även jag blir äldre? Blöh! Känner mig fortfarande som en nybliven tonåring. Ibland händer det att jag svarar "18" då folk frågar om min ålder. Det kommer spontant! Den eviga 18-åringen?


Yeah yeah wow wow

Jag, Fanny å Mickan tog en tripp ner till stammishaket igår. Mötte upp Carro där.. och resterande i bekantskapskretsen som det blir i samma veva. Idag ska jag åka till Knivsta(..) och skriva om en handbollsmatch.. hm.. Mer än så blidde det inte.


Dagens bild


Kent & Mjäll

På bilden skådar ni mina nya ljusstakar(+ljus), Indiska 129 kr styck. Så mysigt har jag det just nu. Lyssnar samtidigt på Kent. Det var år sedan jag engagerade mig i deras musik. Många minnen som kommer tillbaka. En av mina absoluta favoriter.

Hm. Om det finns någon där ute som suger på karamellen varför jag inte ger jonies.blogg den kärlek den egentligen är värd dessa dagar, så beror det på att jag saknar human fritid. Eller snarare att jag väljer att spendera min ytterst begränsade humana fritid på annat än detta.

Det svåraste är nog ändå att komma på något att dra till med då jag väl sitter här och känner prestationsångesten pulsera. Då tänker jag tillbaka på dagen. Pendel, jobba, pendeln. Inget som håller i längden.

Kan ju för er som ändå är intresserade berätta att jag satt bakom en kvinna med mjäll idag på tåget hem. Filisoferade kring detta. Visst måste mjällproblem ha minskat drastiskt sedan 90-talet? Från min barndom minns jag Clearasilflaskor efter Clearasilflaskor i varje besökande badrum. Dessutom fanns dessa oerhört charmerande mjällflingor på var och varannans axlar. Det är inte riktigt desamma idag får jag känslan av. Kan det bero på klimatet? Rådande börskris kanske? Vem vet.


She's got the look

Är det bara jag som undrar hur Blondinbella har gått till väga för att gå från random till hotstuffff??


image2921



Oh no

En låt jag stör mig något fruktansvärt på:

Westlife - Us against the world


Kanelbullisar

Idag är det ingen vanlig dag, för det är kanelbullens daaaag *nynnar* Okej, inte riktigt. Den är imorgon va? Men jag firar den idag. Sitter här och lyssnar på Rongedahl @ Rix FM. Jag ska nog börja förfesta till "Just a minute" nu framöver, apropå ett absolut ickeexisterande partyhumör kl. 09.40. Men iallafall, jag blir glad av den! Ibland brukar jag fundera på varför vi ungdomar ska krångla till festmusik med massa electro/ house/ långa remixer/ never endning-shit. Nästa planerade förfest (so not happening these days) med vänner och bekanta, ska jag förbjuda allt som inte har ankytning med "Svensk schlagerpop med med klitschig refräng." Jag kommer verkligen stå fast vid det. Då ska ni få se på andra bullar.. kanelbullar.. möms..


RSS 2.0